• تاریخ انتشار : 1401/02/11 - 13:09
  • تعداد بازدید : 25
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
از سوی عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی ملایر،

جایگاه معلم در آموزه های دینی تشریح شد

به مناسبت سالگرد شهادت علامه مطهری، عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی ملایر به تشریح جایگاه معلمی در آموزه های دینی پرداخت.

به گزارش ایحا از ملایر، دکتر جواد کارخانه عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی ملایر در گفت و گو با خبرنگار ایحا ضمن گرامیداشت مقام والای معلم، به بیان جایگاه معلمی در آموزه های دینی پرداخت.

وی ضمن تبریک عید سعید فطر ، عید بندگی و وارستگی اظهار کرد:  مقام و جایگاه معلم گستره وسیعی دارد. اگر بخواهیم نگاهی به جایگاه و منزلت معلم در قرآن کریم  و آموزه های دینی داشته باشیم، معلمی در قرآن به عنوان جلوه ‏ای از قدرت لا یزال الهی، نخست ویژه ذات مقدس خداوند تبارک و تعالی دانسته شده است و در نخستین آیات قرآن که بر قلب مبارک پیغمبر اکرم (ص) نازل شد، می فرماید: اقْرأْ باسْم ربّک الّذی خلق، خلق الْإنْسان منْ علقٍ، اقْرأْ وربّک الْأکْرم، الّذی علّم بالْقلم، علّم الْإنْسان ما لمْ یعْلمْ.همانطور که از واژگان آیه کریمه و چبنش عبارت های آن مشخصه، فعل امر اقْرأْ دو بار تکرار شده و همچنین ذکر فعل  علّم و واژه قلم و عبارت ما لمْ یعْلمْ دلالت بر اهمیت علم و وشان و جایگاه معلم دارد. در این آیات خداوند، خود را «معلم» می خواند و یکی از نکات جالب و قابل ملاحظه این است که معلم بودن خود را بعد از خلقت برجسته ترین مخلوق یعنی انسان آورده است و دلالت بر این مفهوم دارد که نوع بشر را که هیچ نمی دانست با قلم آموزش داد و این اوج شگفتی حکمت خداوند در امر آفرینش می باشد.


کارخانه افزود: استنباط دیگری که می توان داشت این است که خداوند متعال به دانش و معرفت مرتبه و مقامی بسیار عظیم و گسترده بخشیده است. دین مبین اسلام معلم را به عنوان پدر روحانی معرفی  می کند یعنی یکی از پدران تو کسی است که به تو دانش می آموزد،در نتیجه تمام حقوقی که درباره پدر و مادر رعایت می شود باید به صورت کامل تر در حق معلم رعایت شود.در متون اسلامی مقام معلم بسیار با عظمت ذکر شده و دارای مصادیق فراوانی می باشد که قابل احصاء و شمارش نیست. 

وی بیان کرد: در عظمت و منزلت مقام معلم همین کافی است که بزرگ ترین معلم جهان بشریت پیامبر عظیم الشان به این ویژگی معلم بودن  خود افتخار می کند و آن حضرت بخاطر شان و عظمت معلمان در دعایی می فرماید : للّهمّ اغْفر للمعلّمین و أطل أعمارهم و بارک لهم فی کسبهم. خدایا ! آموزگاران را بیامرز ؛ عمرشان را دراز و کسبشان را با برکت کن یا این کلام امیر المومنین (ع ) که می فرماید : من علّمنی حرفاً فقد صیّرنی عبداً - هرکس مرا نکته ای آموزد، مرا بنده خویش ساخته است. وقتی شخصیت با عظمتی همچون امام علی علیه السلام که مقام ایشان لا یوصف می باشد این چنین می فرماید دلالت بر ارزش و قیمت لا یتناهی علم آموزی و مقام رفیع معلمی دارد.یا در سخنی ویژه از امام باقر علیه السلام که در مورد مقام معلم می باشد، می فرماید : معلّم الخیر یستغفر له دوابّ الأرض ، وحیتان البحور ، وکلّ صغیرةٍ وکبیرةٍ فی أرض اللّه وسمائه . جنبندگان زمین و ماهیان دریاها و هر موجود ریز و درشتى در زمین و آسمان خدا، براى آموزگار خوبیها آمرزش مى طلبند. این بیان ارزش و جایگاه معلم خوب را روشن می سازد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در ادامه گفت: مواردی که از آیات کریمه و احادیث شریفه ذکر شد، اوج منزلت و شرافت معلمی را نمایان می سازد و بی سبب نیست که معلم پیر انقلاب امام خمینی (ره) در شان معلم می فرماید : «مقام معلم مقام والایی است و مقامی بالاتر از مقام معلم نیست». و مقام معظم رهبری نیز در این باره می فرماید :«واژه معلم جزو واژه های مقدس است ، در جامعه ما که اساس در تعلیم و تزکیه و تربیت قشر های گوناگون است، معلم مقام ویژه ای دارد».

وی در پایان خاطرنشان کرد: همیشه روزگار از بدو خلقت و حتی پیش از آن ، تا خدا بوده و هست، معلم بوده و هست و هر روز روز معلم است.در میهن عزیز ما و بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی روز معلم مصادف است با سال روز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری که معلمی راستین بودند و این جایگاه و مقام برازنده ایشان و امثال ایشان می باشد. شهید مطهری با شاخصه علمی منحصر به فرد و همچنین نثار خون خویش در مسیر الهی از دو ویژگی علم و شهادت بهره مند گردید. یاد او و تمامی معلمین راستین بشریت گرامی باد.

 

  • گروه خبری : مهمترین رویداد ها,اخبار دانشکده
  • کد خبر : 6527
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید