• تاریخ انتشار : 1401/04/01 - 12:10
 • تعداد بازدید : 65
 • زمان مطالعه : 2 دقیقه

برگزاری سخنرانی به مناسبت روز بسیج اساتید

به مناسبت 31 خرداد روز بسیج اساتید  با سخنرانی  حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسین مقدس برگزار شد.

 

حسین مقدس در ابتداء سخنان خویش با استناد به کلامی از مقام معظم رهبری در مورد شهید چمران بیان داشتند:

وی در علم، در اخلاق و ساده زیستی، در نیایش و عرفان، در جنگ و جهاد، در سیاست و سیاست ورزی، در امام شناسی و ولایت شناسی و ....سرآمد عصر خود بود و هست.

 

شهید چمران ترک کشور یک نخبه را خیانت می دانست. و معتقد بود نخبه ها بروند و برگردند. این شهید عزیز ناامیدی را خیانت می دانست.

مقدس در مورد ویژگیهای شهید چمران موارد همچون انقلابی بودن، قدرت پرست نبودن، برخوردار از روحیه جهادی همراه با تخصص لازم. به دنبال شاگرد پروری بود نه مرید و نوچه پروری را بیان داشتند.

 

در ادامه به الگوپذیری تحلیل سیاسی از نظر مقام معظم پرداخته سه امر مهم توصیف و تبیین و تجویز را به عنوان سه رکن اصلی تحلیل بیان داشتند.

در توصیف به دو ویژگی 1-اصل صحت خبر2-وضوح جزیات و مخدوش نبودن نظر می شود و در تبیین نگاه به پرداختن به چرایی حوادث است و تجویز، یعنی ارائه راه حل مســئله ها و موضع گیری سیاســی اجتماعی. گزاره های تجویزی، تدابیر پیشــنهادی هســتند که می تواند یک وضعیت نامناســب و نامطلوب را بــه وضعیتی قابل قبول و مطلوب تبدیل نماید.

مقدس بیان داشتند انســان چه بخواهد و چه نخواهد، گریزی از سیاســت نــدارد، هرچند به توهم خویش با سیاســت کاری نداشته باشد. اصولاً اینکه کسی بگوید «من با سیاست کاری ندارم» در حقیقت گزاره ای سیاســی را بیان کرده و سیاســت ورزی نموده است. بنایراین  غیرسیاســی وجود ندارد، چرا که سیاست مانند هوایی است که تنفس می کنیم. و لذا باید اذعان داشت اگر ملتی قدرت تحلیل خود را از دست بدهد شکست خواهد خورد.

 از مهمترین فوائد تحلیل سیاسی درست این است که، فضــای غبارآلود یا فتنه گون را شــفاف می ســازد، از درهم آمیختگی حق و باطل پیشــگیری می کند.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با استناد به برخی بیانات رهبری مهمترین فوائد تحلیل سیاسی را موارد زیر بر می شمارد:

 1. -    حرکت در مسیر صحیح و عدم ابتلا به انحراف و التقاط.
 2. -     دشمن شناسی و دشمنی شناسی صحیح.
 3. -    شفاف  سازی و ابهام زدایی.
 4. -      پیش بینی آینده.
 5. -     قدرت تصمیم سازی و تصمیم گیری.
 6. -    موضع گیری، تبیین و هدایت سیاسی بجا و بهنگام.
 7. -     توانایی مدیریت و مهار بحران های سیاســی.

 

 

 

 

 

 • گروه خبری : روابط عمومی,اخبار دانشکده
 • کد خبر : 7786
کلمات کلیدی
محمد جوکار
خبرنگار

محمد جوکار

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید