• تاریخ انتشار : 1401/03/01 - 12:26
  • تعداد بازدید : 38
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

کارگاه آموزشی با موضوع آشنایی با نگارش پایان نامه (طرح تفصیلی یا پیشنهاده)

در راستای مشکلات دانشجویان در نوشتن طرح تفصیلی و سوالات مختلف در این زمینه، پژوهش دانشکده تصمیم به برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع آشنایی با نگارش پایان نامه (طرح تفصیلی یا پیشنهاده) با ارائه دکتر حسین مقدس استادیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم نمود .ابتدا قرار بر این شد به مدت سه جلسه به ترتیب  در تاریخ 19-21-26 اردیبهشت ماه برگزار شود که به دلیل استقبال خوب دانشجویان و تقاضای برگزاری بیشتر ، این کارگاه در چهار جلسه برگزار گشته لذا جلسه پایانی آن در روز سه شنبه 27 اردیبهشت ماه نیز برگزار گردید .

در جلسه اول این کارگاه دکتر مقدس ضمن بیان اینکه پروپزال چیست؟ به تفاوت میان آن با پایان نامه پرداختند . ایشان در تعریف پروپزال گفتند که : در یک کار تحقیقاتی و پژوهشی ، مهم ترین و اصلی ترین بخش تهیه پروپوزال آن است . در واقع پیشنهاده پژوهشی یا پروپوزال(Proposal) یک طرح اولیه از کار پژوهشی مورد نظر ما می باشد . به عنوان مثال یک معمار پیش از ساخت یک ساختمان ، شروع به تهیه ماکت بر اساس اصول و قواعد محاسبه شده می کند به طوری که یک مهندس خبره با دیدن این ماکت می تواند ساختمانی را که بر اساس آن شکل می گیرد ، تصور کند.

در ادامه مبحث ایشان به بیان اجزاء اصلی یک پروپزال (پیشنهاده) و تعریف آنها پرداختند . که اجزاء اصلی یک پروپزال عبارتند از : عنوان تحقیق ، بیان مساله و اهمیت و ضرورت تحقیق ، پیشینه تحقیق ، اهداف تحقیق ، فرضیه ها ، روش و مراحل تحقیق ، منابع و مواخذ.

در جلسه دوم این کارگاه دکتر مقدس به بیان تفاوت بین پروپزال و (پشنهاده ) و پایان نامه پرداختند . ایشان بیان داشتند که تفاوت پروپوزال با پایان نامه مانند تفاوت ماکت با ساختمان است. پروپوزال یا طرح پیشنهادی مانند یک نقشه یا طرحی است که شما قصد انجام آن را دارید. یک پژوهشگر بر اساس پروپوزالی که تهیه کرده است اقدام به نوشتن تز یا پایان نامه می کند . یک پروپوزال شامل چند قسمت است که محتوای آن شامل:

فصل اول : مفاهیم و کلیات تحقیق است .

فصل دوم : پیشینه تحقیق را دربر می گیرد .

فصل سوم : شامل روش شناسی تحقیق است .

فصل چهارم : در این بخش محقق یافته ها و نتایج آماری بدست آمده را بیان می کند و نتایج را تجزیه و تحلیل می نماید .

فصل پنجم : پایانی ترین بخش مربوط به نتیجه گیری است .

در این جلسه به توضیحات مفید و جامعی در مورد فصول پایان نامه پرداختند بعد از ارائه تعاریف کلی برای پروپوزال و پایان نامه تا حدود زیادی تفاوت های کلی این دو را متوجه می شوید اما تفاوت هایی نیز در جزییات این دو وجود دارد که باید بدانید:

  • در پروپوزال بخش اهداف تحقیق اهمیت بالایی دارد و به عنوان یک سرفصل مجزا بیان می شود، اما در پایان نامه اهداف تحقیق درون مقدمه بیان می شود.
  • پروپوزال با تمرکز بر روی اهداف تحقیق و ذکر موانع و محدودیت های موجود در راه انجام پژوهش نوشته می شود درحالیکه در پایان نامه باید با وجود محدودیت ها و موانع، تلاش کنید تا به نتایج و تفسیری از متغیرهای تحقیق برسید.
  •  در پروپوزال صحبتی از نتایج مطرح نیست اما یکی از فصل های پایان نامه به عنوان نتیجه گیری به اعلام نتایج کسب شده از تحقیق می پردازد.
  • پایان نامه واحد درسی است اما پروپوزال این طور نیست.
  • توجه داشته باشید که باید به اهداف و فرضیات ارائه شده در پروپوزال پایبند باشید و بعد از تصویب و تایید پروپوزال هیچ کدام قابل حذف نیستند.

در تعریف کلی میتوان گفت: پایان نامه حاصل یک پروپوزال است اما هر پروپوزالی به پایان نامه ختم نمی شود. زیرا اگر دانشجو نتواند تایید اساتید راهنمای خود را درباره اهداف و موضوع تحقیق  خود کسب کند، قادر به انجام تحقیق و نوشتن پایان نامه نخواهد بود .

در جلسه سوم به نحوه نوشتن پروپزال در کارشناسی ارشد پرداختند . در این جلسه بیان داشتند که پروپزال از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که مهمترین شان عبارتند از : موضوع ، عنوان ، اصطلاحات علمی ، مقدمه ، ضرورت بیان مسئله در پروپزال ، طرح مسئله ، ابزار و منابع گردآوری و تحلیل اطلاعات ، پیشینه تحقیق ، اهداف تحقیق ، پرسشهای تحقیق ، فرضیات تحقیق ،  روش تحقیق ، نتیجه گیری و فهرست منابع و هر کدام از موارد بالا را به صورت مجزا تعریف و تجزیه و تحلیل نمودند .

در جلسه چهارم : به روش نوشتن محتوای چکیده پایان نامه ، نحوه نوشتن چکیده پایان نامه ، نکات مهم در چکیده پایان نامه هر کدام مجزا و مفید توضیحاتی بیان داشتند .

لازم به ذکر است که در زمان برگزاری کارگاه به سوالات دانشجویان در زمینه پایان نامه و نحوه نوشتن پروپزال یا پیشنهاده پاسخ داده شد  

 

 

  • گروه خبری : مهمترین اطلاعیه ها,مهمترین رویداد ها
  • کد خبر : 6642
کلمات کلیدی
محمد جوکار
خبرنگار

محمد جوکار

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید