چاپ        ارسال به دوست

به همت انجمن علمی دانشکده برگزار شد:

به همت انجمن علمی دانشکده برگزار شد: نشست علمی با موضوع گام دوم انقلاب در ملایر

نشست علمی با موضوع (( گام دوم انقلاب، نقش امید باوری در رشد و توسعه و بالندگی جامعه )) از سوی انجمن علمی دانشکده علوم قرآنی ملایر با ارائه دکترحسین مقدس، معاون آموزشی دانشکده علوم قرآنی ملایر و استاد یار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به صورت برخط و به مدت 60 دقیقه در سامانه ادوب کانکت برگزار شد.

حسین مقدس در ابتدای بحث با تعریف امید و امیدوار گفت : امید، تقویت خود باوری و احساس مثبت به زندگی د اشتن است، نفی هرگونه عجز و ناتوانی و معنا بخشی به زندگی است و از مختصات شیعه امید به ظهور حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است. امیدواری عنصر محرّکی است که انسان را به تحقّق آمالش نزدیک می کند و به هر میزان که روحیه امیدواری در فرد و اجتماع بیشتر باشد، کمال گرایی ایشان نیز بیشتر می شود.

عضو هیات علمی دانشکده علوم قرآنی ملایر در ادامه گفت: زمانی که با تعریف خوش بینی آشنا شدیم، آموختیم که خوش بینی به معنای انتظار وقوع رویدادهای مثبت در آینده است به عبارت دیگر، فرد خوش بین وقتی نمی‌داند که از بین دو سناریویِ مختلف کدام را انتخاب می کند آن را که امید تحقق می دهد قبول می نماید. لذاحس امیدوار بودن در ساختن آینده‌ی مطلوب اثر گذار است.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به فرازی از بیانیه گام دوم انقلاب در مورد نقش امید در رشد جامعه به برخی از دیدگاههای رهبری اشاره نموده بیان داشتند: نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی؛ مهم‌ترین ظرفیت امیدبخش کشوراست.
نکته‌ی مهمّی که باید آینده‌سازان در نظر داشته باشند، این است که در کشوری زندگی میکنند که از نظر ظرفیّتهای طبیعی و انسانی، کم‌نظیر است و بسیاری از این ظرفیّتها با غفلت دست‌اندرکاران تاکنون بی‌استفاده یا کم‌استفاده مانده است. همّتهای بلند و انگیزه‌های جوان و انقلابی، خواهند توانست آنها را فعّال و در پیشرفت مادّی و معنوی کشور به معنی واقعی جهش ایجاد کنند.

وی نخستین توصیه را امید به آینده در کلام رهبری می دانند و بیان د اشتند: امّا پیش از همه‌چیز، نخستین توصیه‌ی من امید و نگاه خوش‌بینانه به آینده است. بدون این کلید اساسیِ همه‌ی قفلها، هیچ گامی نمیتوان برداشت. آنچه میگویم یک امید صادق و متّکی به واقعیّتهای عینی است. اینجانب همواره از امید کاذب و فریبنده‌ دوری جسته‌ام، امّا خود و همه را از نومیدی بیجا و ترس کاذب نیز برحذر داشته‌‌ام و برحذر میدارم. در طول این چهل سال -و اکنون مانند همیشه- سیاست تبلیغی و رسانه‌ای دشمن و فعّال‌ترین برنامه‌های آن، مأیوس‌سازی مردم و حتّی مسئولان و مدیران ما از آینده است.

جمعیّت جوان زیر ۴۰ ‌سال که بخش مهمّی از آن نتیجه‌ی موج جمعیّتی ایجادشده در دهه‌ی ۶۰ است، فرصت ارزشمندی برای کشور است. ۳۶ میلیون نفر در سنین میانه‌ی ۱۵ و ۴۰ سالگی، نزدیک به ۱۴ میلیون نفر دارای تحصیلات عالی، رتبه‌ی دوّم جهان در دانش‌آموختگان علوم و مهندسی، انبوه جوانانی که با روحیه‌ی انقلابی رشد کرده و آماده‌ی تلاش جهادی برای کشورند، و جمع چشمگیر جوانان محقّق و اندیشمندی که به آفرینشهای علمی و فرهنگی و صنعتی و غیره اشتغال دارند؛ اینها ثروت عظیمی برای کشور است که هیچ اندوخته‌ی مادّی با آن مقایسه نمیتواند شد.

معاون آموزشی دانشکده در مورد اجرای عدالت بواسطه نیروهای جوان با استناد به گام دوم بیان داشتند: عدالت مورد انتظار در جمهوری اسلامی که مایل است پیرو حکومت علوی شناخته شود، بسی برتر از اینها است و چشم امید برای اجرای آن به شما جوانها است.

سخنران این نشست علمی در پایان صحبت های خود ضمن استناد به گام دوم انقلاب در مورد دشمنیِ دشمنان در وارونه جلوه دادن حقائق بیان داشتند: خبرهای دروغ، تحلیل‌های مغرضانه، وارونه‌ نشان دادن واقعیّتها، پنهان کردن جلوه‌های امیدبخش، بزرگ کردن عیوب کوچک و کوچک نشان دادن یا انکار محسّنات بزرگ، برنامه‌‌ی همیشگی هزاران رسانه‌ی صوتی و تصویری و اینترنتی دشمنان ملّت ایران است.


١١:٢٤ - جمعه ٢٠ فروردين ١٤٠٠    /    عدد : ٤٩٦٧    /    تعداد نمایش : ٦٤