چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه

کاندیدا و گفتمان مورد علاقه مردم ،گفتمان تحول آفرینی و درمان وضع نابسامان موجود با تکیه بر توان مندیها و داشته های داخلی باشد

سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوري در روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰هجري شمسی همزمان با انتخابات ششمین دوره شوراهاي اسلامی شهر و روستا برگزار می شود. در این انتخابات، هشتمین رییس جمهوري ایران اسلامی با آراء مردم انتخاب خواهد شد. دانشکده علوم قرآنی ملایر بر آن شده است تا با مصاحبه با اعضای محترم هیات علمی دانشکده دیدگاه ها،نظریه ها و راهبردها در خصوص انتخابات ریاست جمهوري در سال ۱۴۰۰ را مشخص نماید.

در اولین، مصاحبه با آقای حسنعلی نوروزی به گفتگو نشستیم
میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری را چگونه پیش بینی می کنید؟
سلام و درود بر شما. بسم الله الرحمن الرحیم. در مورد میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری باید گفت که به رغم نارضایتی بسیاری از مردم از وضع موجود در عرصه های مختلف بویژه اقتصادی ، مشارکت خوبی را شاهد خواهیم بود چرا که مردم عزیز ما آگاه به مسائل، هوشیار و بصیر و با فرهنگ و متدین بوده و میدانند که با عدم شرکت در انتخابات وضع موجود نه تنها بهتر نخواهد شد که با فرض عدم مشارکت، خود کمک به ناکامی ها و مشکلات خواهند کرد و اتفاقا مردم با شرکت در انتخابات و انتخاب فرد اصلح، می توانند نقش اساسی و سرنوشت سازی داشته باشند و نه تنها تغییر نسبت به وضع موجود که تحولی چشم گیر و امید بخش و افتخار آمیز ایجاد کنند. ممکن است برخی درباره علل و عوامل عدم شرکت مردم در انتخابات فرض ها و ایده ها و حتی انگیزه های متفاوتی را بیان کنند ولی با توجه به شناختی که ما از مردم پرشور ، انقلابی، شهید پرور و خستگی ناپذیرِ ایران اسلامی داریم، حتما حضوری پر شور، بانشاط و داغی را شاهد خواهیم بود؛ شاید گفته شود علت اصلی عدم شرکت مردم در انتخابات، فشارهای اقتصادی و گرانی ها و در نتیجه کوچک شدن سفره مردم و نارضایتی روحی و روانی حاصل از این دست مشکلات باشد که آنها هم بیشتر ناشی از تصمیمات و رویکردهای اشتباه دولت مردان و تا اندازه ای وجود تحریمها باشد که به رغم اعتراف به این از مشکلات که زندگی را برای بسیاری از مردم سخت و طاقت فرسا نموده است و در عین حال برای رهایی از مشکلات و نابسامانیها بایستی مردم خود را وارد گود انتخابات کنند نه اینکه دلسرد و کم انگیزه شوند و یا احیانا از صندوق رای فاصله گیرند چرا که بهترین راه برای مقابله با مشکل، مواجهه و دست و پنجه نرم کردن با مشکل است نه فاصله گرفتن و یا دوری از آن که این کار حتما آسیب ها و پیامد های ناگواری را ببار خواهد آورد. بنابراین با توجه به این رویکرد که بنظر می رسد ایده اکثریت جامعه ایران عزیز و اسلامی ماست و بکوری چشم دشمنان انقلاب و ایران ، مردم سلحشور ما حضور مبارک و چشمگیری در انتخابات پیش رو خواهند داشت.

کاندیدا و گفتمان مورد علاقه مردم در انتخابات پیش رو چیست؟
در مورد سوال دوم بنظرم،کاندیدا و گفتمان مورد علاقه مردم،گفتمان تحول آفرینی وسازنده و پیش برنده ، درجهت گذر از وضع نابسامان موجود آنهم فقط با توکل بر خدا و اعتماد برداشته ها و توان مندیهای داخلی در حوزه های مختلف کشاورزی، صنعتی و فن آوری، علمی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی و... می باشد که البته تاکید میکنم لازمه موفقیت چنین گفتمانی که خواسته بحق مردم عزیز است، ارائه برنامه های و راه حل های جامع، مستدل و منطقی همراه با تبیین درست و رفتاری احترام آمیز، منصفانه، عادلانه، و متناسب با شأن و جایگاه مردم غیور و ایران بزرگ اسلامی از سوی کاندیدا های محترم است و باز لازم است همه عزیزانی که خودشون را در معرض انتخاب و رأی مردم قرار داده اند از قول های شعاری و غیر قابل عمل و بی ثمر اجتناب ورزند. یعنی اصل و اساس حل مشکلات مردم، اعتماد نمودن به ظرفیت ها و توان مندهای داخلی ، و واگذار کردن امور کشور به قاطبه نخبگان میهن عزیز بویژه اتکاء بر غیور مردان ، دلاوران و جوانان فخر آفرین و ارزشمند و انقلابی خواهد بود.

دغدغه مردم جهت شرکت یا عدم شرکت در انتخابات چیست؟
و اما در باب سوال سوم بر پایه آنچه که در پاسخ به سوال اول گفتم دغدغه عموم مردم عمدتا مشکلات اقتصادی، گرانی ها، تورم ، عدم نظارت و مدیریت ،افزایش فاصله های طبقاتی، اوضاع لجام گسیخته فرهنگی که البته شاید بتوان گفت که ریشه همه مشکلات و مسائل به مسئله فرهنگ و ابعاد مختلف آن بر می گردد که متاسفانه به شکل عجیب و غریبی مورد غفلت متولیان امور واقع شده است.

نظر شما در خصوص این جمله مقام معظم رهبری چیست؟
رأی به هر نامزدی، رأی به جمهوری اسلامی است؛ رأی اعتماد به نظام و سازوكار انتخابات است.۱۳۹۲/۰۳/۱۴

و اما سوال چهارم که بنظرم این جمله از مقام معظم رهبری همچون سایر فرمایشات ایشان، بسیار دقیق، حکیمانه و حساب شده بیان شده است. واقع مطلب این است که نظام ما با ابتکار و تاکید حضرت امام رضوان الله تعالی علیه بر مبنای ارزشها و قوانین و مقررات اسلام با حضور و نقش آفرینی مردم در عرصه مختلف سیاسی اجتماعی بنا شد و از سوی آن امام عزیز، بنام جمهوری اسلامی نامگذاری شد که قاطبه و جمهور مردم، شکل دهنده ساختار و شکل نظام باشند وقوانین و احکام اسلامی هم محتوا و متن نظام را تشکیل دهد؛ یعنی مردم ایران اسلامی با قیام و انقلاب خود به رهبری امام راحل ره، با اعتقاد و باور به خدا و پیامبران مرسل و مسئله معاد ، با آزادی واختیار راه کمال و سعادتمندی خودشون را انتخاب کردند و با صدای رسا و خروش انقلابی خود به جهانیان اعلان کردند که با جان و مال و عزیزترین کسان خود از این انقلاب دفاع کنند و آحاد ملت در مقام عمل با حضور خود در عرصه مختلف سیاسی اجتماعی در این کشور به اندازه قدرت و توان خود بکوشند. و از سویی در جمهوری اسلامی ایران مثلا در انتخابات ریاست جمهوری همه افراد واجد صلاحیتی که توان اداره کشور را دارند و خودشون را در معرض رای مردم قرار می دهند، از متن توده های مردم برخاسته می شوند و هر کدام از آنها نیز بطور نسبی از یک عقبه حمایتی بسیار قوی بنام مردم برخوردارند و با این پشتوانه مردمی و با آزادی و اختیار کامل ،پا به عرصه انتخابات می گذارند و ثبت نام می کنند که شاید مشابه اش با این شکل و رویکرد، در هیچ کجای عالم وجود نداشته باشد. البته با توجه با افزایش بالای ثبت نام کننده گان و کاندیدهای ریاست جمهوری در هر دوره، بطور طبیعی لازم است که فرایند صلاحیت آنان از سوی شورای محترم نگهبان براساس قانون بررسی شود و این بررسی صلاحیت ها در همه دنیا با هرنوع آئین و مذهب و حکومتی امری لازم و معمول است. بنابراین با توجه به انتخاب اولیه مردم نسبت به نوع حکومت و حاکمیت و میزان مشارکت و تاثیر گذاری در امور و سرنوشت خود، پای صندوق های رای حاضر می شوند، و این حضور و مشارکت فعال و پیوسته که در هر سال بطور نسبی یک انتخابات را تجربه کرده اند، معنای این تجدید عهد و پیمان این است که مردم در حقیقت همواره به نظام و ساز و کارهای انتخابات جاری کشور و جمهوری اسلامی رای داده اند و به کلیت نظام نظر مثبت دارند؛ البته این هرگز به این معنا نیست که نسبت به نظام و تصمیمات مسوولان و یا به ساز کارهای انتخابات هیچ گونه نقدی ندارند بلکه مردم فهیم و آگاه با بصیرت و تیز بینی خود، حتما ناکارامدیها و چالشهای نظام وقصور و تقصیرهای دست اندرکاران نظام مسوولان را رصد می کنند و البته که مردم با توان مندی و درایت و قدرت بالای خود می توانند، نواقص و مشکلات را از راههای مختلف قانونی و با راهکارهای مناسب از مسوولان ذی ربط پیگیری کرده و استیفای حقوق خود نمایند.


٠٨:٤٧ - سه شنبه ١٨ خرداد ١٤٠٠    /    عدد : ٥٠٢٧    /    تعداد نمایش : ٢٥